کهیر ، انواع مختلف کهیر ، علل ایجاد و نحوه درمان کهیر چیست ؟

کهیر ، انواع مختلف کهیر ، علل ایجاد و نحوه درمان کهیر چیست ؟

کهیر یک برجستگی شدیداً خارش دار پوست می باشد که ممکن است تمام بدن و یا فقط قسمت کوچکی از پوست را مبتلا کند. این برجستگی پوست به رنگ قرمز می باشد که گاهی اوقات برآمدگی های سفید رنگی نیز در آن وجود دارد . قسمت های ملتهب پوست معمولا اندازه هایشان متغیر بوده و ممکن است چندین قسمت به هم متصل شده و یک قسمت خیلی بزرگی از پوست را گرفتار کنند .

کهیر معمولاً فقط چند ساعت دوام دارد که با آن اصطلاحاً کهیر حاد گفته می‌شود .

گاهی اوقات ممکن است که چندین ماه طول بکشد که با آن کهیر مزمن می گویند .

هم کهیر حاد و هم کهیر مزمن ممکن است دوباره عود نمایند . گاهی اوقات کهیر در همان زمانی که وضعیت خطرناک آنژیوادم رخ می‌دهد بروز می‌کند . در آنژیوادم بافتهای بدن به خصوص در اطراف صورت و لب ورم میکند که معمولاً به خاطر یک واکنش آلرژیک (حساسیتی) می باشد.

همچنین کهیر گاهی اوقات یک علامت اولیه آنافیلاکسی (Anaphilaxys) می باشد . آنافیلاکسی یک واکنش شدید و بالقوه مرگبار آلرژیک بدن به بعضی مواد می باشد.

علل ایجاد کهیر

علل ایجاد کهیر

کهیر می تواند بر اثر یک واکنش آلرژیک حساسیتی به بعضی از غذاها مثل بادام زمینی رخ دهد . این وضعیت ممکن است همچنین به اثر حساسیت به یک دارو و یا حساسیت به گیاهان و یا بر اثر نیش یک حشره رخ دهد . با این حال وقتی که این برای اولین بار در یک فرد بزرگسال رخ می‌دهد اغلب شناسایی علت آن مشکل می باشد . مستعد بودن به ابتلا به کهیر ممکن است در بعضی از خانواده‌ها بیشتر دیده شود .

نحوه درمان کهیر

نحوه درمان کهیر

کهیر حاد معمولاً در عرض چند ساعت و بدون درمان ناپدید میگردد.

کهیر مزمن ممکن است چند هفته و چند ماه طول بکشد تا از بین برود.

استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه مثل لوسیون کالامین و آنتی‌هیستامین های خوراکی ممکن است به تسکین خارش پوست کمک نماید.

اگر علائم شما باقی ماندند و یا اینکه دوباره عود کردند و علت ایجاد آن مشخص نمی باشد شما باید به پزشک مراجعه نمایید . در چنین مواردی پزشک شما را به یک کلینیک آلرژی ارجاع می‌دهد تا با انجام آزمایش روی پوست شما مشخص گردد که به چه ماده ای حساسیت دارید . وقتی مشخص شد که چه ماده ای باعث بروز کهیر در شما می شود ، باید تا آنجا که ممکن است از برخورد با این ماده در آینده پرهیز نمایید تا از وقوع مجدد کهیر پیشگیری کنید.

Call Now Buttonتماس و مشاوره