پر مویی ، علل ایجاد و نحوه درمان پر مویی چیست ؟

پر مویی ، علل ایجاد و نحوه درمان پر مویی چیست ؟

دو نوع افزایش بیش از حد مو یا پر مویی وجود دارد :

  • هیرسوتیسم – Hirstusim
  • هیپرتریکوریس – Hypertrichosis

هیرسوتیسم فقط زن ها را مبتلا می سازد . در این وضعیت موهای اضافی به خصوص در صورت ، تنه ، دستها و پاها ایجاد می شوند .این نوع رشد بیش از حد در خانم‌های بالای ۶۰ سال شایع تر می باشد . به ویژه در خانم هایی از نژاد مدیترانه‌ای ، آسیایی ، اسپانیایی و عرب .

دومین نوع رشد بیش از حد مو که به آن هیپرتریکوریس می گویند می تواند هم در مردها و هم در خانم‌ها ایجاد شود . در این وضعیت در تمام قسمت‌های بدن و حتی قسمت هایی که به طور طبیعی مو وجود ندارد موهای اضافی ایجاد می شوند .

علل پر مویی

علل پر مویی

هیرسوتیسم تخفیف در خانم ها را اغلب طبیعی قلمداد می‌کنند به خصوص در سنین بعد از یائسگی . در بعضی موارد ممکن است بر اثر افزایش هورمون های جنسی مردانه که به طور طبیعی در بدن خانم‌ها به میزان کم وجود دارد و در بعضی بیماری ها مثل بیماری تخمدان پلی کیستیک ایجاد می گردد ، هیرسوتیسم ایجاد شود .

هیپرتریکوریس می تواند همراه با بیماری بی اشتهایی عصبی و یا به عنوان یک عارضه جانبی داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای ضد فشار خون ایجاد شود .

نحوه درمان پرمویی

نحوه درمان پرمویی

اگر شما خانم جوانی هستید که دچار هیرسوتیسم شده اید ، پزشکتان ممکن است درخواست انجام آزمایش خون نماید تا میزان هورمونهای جنسی مردانه خون شما را بررسی نماید . اگر این هورمون ها بالا رفته باشند ممکن است پزشک برای تان داروهایی تجویز نماید تا اثر این هورمون ها را کنترل نماید و بیماری زمینه‌ای تان را درمان نماید. برای مثال سندروم تخمدان پلی کیستیک را ممکن است با استفاده از داروهای هورمونی یا با جراحی درمان نمود.

اگر هیپرتریکوریس بر اثر عوارض جانبی یک داروی ایجاد شده باشد عدم مصرف آن داروها اغلب باعث برگشت به حالت اولیه طبیعی می‌شود .

برای از بین بردن موهای زائد می توان از روش‌های موقتی و از روشهای دائمی استفاده نمود . روش‌های موقتی عبارتند از تراشیدن موها ، استفاده از دپیلاتورها ، کندن موها با موچین ، استفاده از موم و بند انداختن .

روش های دائمی از بین بردن موها نیز عبارتند از استفاده از لیزر الکترولیز و فلاش لامپ .