مو ، انواع مو و مراقبت از مو

مو ، انواع مو و مراقبت از آن

اولین قدم در مراقبت از موها داشتن اطلاعات کافی درباره ساختمان مو و طرز رویش آن است . مو از ضمائم اپیدرم (لایه خارجی پوست) است و توسط فولیکول مو که نوع خاصی از سلولهای اپیدرمی باشد به وجود می‌آید.

فولیکول‌های مو قبل از تولد انسان ایجاد می‌شوند و تعداد آنها در پوست سر به طور متوسط بین ۸۰ هزار تا ۱۲۰ هزار می باشد . تنها بخش زنده مو که موجب رشد آن می‌شود ریشه مو یا پیاز مو می باشد که در قاعده فولیکول قرار دارد .

سلول های ایجاد شده از پیاز مو بلافاصله می‌میرند و شاخی می‌شوند و بدنه مو را تشکیل می‌دهند و به تدریج از مجرای فولیکول به جلو و سطح پوست بالا می‌آید .

مو توسط یک ماده روغنی (sebum) که توسط غدد سباسه ترشح شده و به داخل فولیکول می‌ریزد چرب می شود . در ضمن هر تار مو دارای یک عضله صاف است که به طور غیر ارادی در برابر برخی محرک ها مثل ترس ، خشم ، سرما و هیجانات شدید منقبض شده و باعث راست ایستادن مو می شود که این حالت مو گاهی اوقات خیلی جالب و دیدنی است .

چون مو جسم مرده است پس از صدمه دیدن خود به خود ترمیم نمی‌شود بنابراین آسیب مو دائمی خواهد بود . به همین دلیل هدف از اصول مراقبت از موها جلوگیری و کاهش صدمات وارده به مو می باشد .

نکاتی درباره رویش موها

۱- هر تار مو حدود نیم میلیمتر در روز رشد می‌کند و به عبارت دیگر سرعت رشد مو به طور متوسط یک تا یک و نیم سانتی متر در ماه است

۲- ریزش مو به طور طبیعی در عرض یک روز می تواند بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو متغیر باشد

۳- در طول فصل ریزش و همینطور زمستان ریزش مو ممکن است بیش از حد میانگین باشد به عبارت دیگر مو در تابستان سریعتر از زمستان رشد می‌کند

۴- مو در زنان سریعتر از مردان رشد می کند

۵- مو در هنگام شب سریعتر از هنگام روزه رشد میکند

۶- هنگامی که شخصی پیر میشود از سرعت رشد موهای آن نیز کاسته می‌شود این کاهش رشد از حدود ۳۰ سالگی آغاز می‌شود و در مقطع سنی بین ۱۵ تا ۳۰ سالگی مو سریع تر از بقیه سنین رشد میکند

انواع موها (صاف یا مجعد بودن آنها و چرب یا خشک بودن آنها)

توجه داشته باشید میزان مجعد بودن مو بستگی به شکل مقطع عرضی آن دارد . هرچه مقطع عرضی مو گردتر باشد مو صاف تر است و هر چه این مقطع بیضوی یا نواری شکل باشد مو مجعد تر است . به عنوان مثال موی سر شرقی ها معمولا صاف است زیرا مقطع عرضی آنها گرد است ، در حالی که مقطع موی سیاه پوستان پهن و نواری شکل است .

خشک و یا چرب بودن مو ها بستگی به میزان چربی ترشح شده توسط غدد چربی مو دارد . این چربی ، تار مو و غلاف آن را چرب ساخته و آن را در برابر رطوبت تا حدودی محافظت می کند و به آن درخشندگی می‌بخشد . چربی مو باعث نرم شدن موها می شود و آرایش آن را تسهیل می‌کند .

هنگامی که این غدد رشد بیش از حد داشته باشد شند ترشح چربی افزایش یافته و موها چرب می شوند که به این حالت سبوره می گویند . در مقابل هنگامی که این غدد ضعیف شده و چربی چندانی ترشح نکنند موها خشک و شکننده می شود.

هم سبوره و هم خشک بودن بیش از حد موها باعث ریزش مو می شود . باید توجه داشت که فعالیت متعادل غدد چربی اساساً بستگی به رژیم غذایی و رعایت بهداشت در زندگی دارد .

در این بین شاید بتوان خصوصیات یک موی طبیعی را اینگونه بیان کرد :

با لمس دست ، حالت نرمی و بدون الکتریسیته بدون آن احساس می‌شود این موضوع زنده است ، اگر دسته‌ای از آن را بلند کنیم مثل پارچه های شل رها نمی شود ، بلکه حالت خود را حفظ می‌کند .

در مدتی که بین دو شستشو فاصله می‌افتد موها حالت خود را از دست نمی‌دهند و به خوبی حالت می‌گیرند . به راحتی بین دانه‌های برس یا شانه حرکت می‌کند و در هم نمی رود و اگر وضعیت موهای شما در قالب این چهارچوب می باشد ، مراقب زیبایی و سلامت آن باشید .