لیکن پلان ، علایم و نحوه درمان لیکن پلان چیست ؟

لیکن پلان ، علایم و نحوه درمان لیکن پلان چیست ؟

در بیماری لیکن پلان (Lichen Planus) ضایعات کوچک ، براق و خارش دار در کنار هم ایجاد می شوند .

اغلب هیچ علت آشکاری برای بروز این بیماری وجود ندارد اما گاهی اوقات ممکن است بثورات پوستی بخاطر واکنش بدن به بعضی از داروها (مثل آنتی بیوتیک سولفونامید) ظاهر شود .

لیکن پلان ممکن است در مواردی بحاطر استرس ایجاد شود . این بیماری در افراد بالای ۳۰ سال شایع می باشد .

علایم لیکن پلان

بثورات پوستی می توانند بصورت لکه هایی در فسمت پست و کمر و نیز در سطوح داخلی مچ دست ، آرنج و مچ پا ایجاد شوند.

لیکن پلان اغلب بطور ناگهانی ظاهر می شود و ممکن است یبشتر از یک قسمت از پوست را گرفتار کند ، اما گاهی اوقات بثورات پوستی به تدریج و در طی چند ماه بروز می کند .

علایم لیکن پلان عبارتند از :

بروز گروه هایی از ضایعات کوچک ، براق ، صورتی رنگ یا بنفش یا سطح صاف بر روی پوست بدن که بر روی یطح بعضی از آنها ممکن است شبکه ای از خطوط ظریف سفید رنگ دیده شود .

خارش شدید بویژه در هنگام شب

این بیماری همچنین می تواند ناخن ها و پوست سر را گرفتار کند . اگر لیکن پلان در ناخن ها ایجاد شود ، برآمدگی هایی در کنار ناخن ایجاد میشود و در بعضی موارد باعث افتادن ناخن می شود .

اگر پوست سر دچار لیکن پلان شود ، قسمت هایی از موی سر ممکن است بریزند . نوع دیگری از لیکن پلان ممکن است باعث گرفتاری در دهان شود .

نحوه درمان لیکن پلان

اگر از ظاهر بثورات پوستی پزشک نتواند بیماری لیکن پلان را تشخیص بدهد ممکن است اقدام به انجام بیوپسی (نمونه برداری) از پوست نماید و نمونه بدست آمده را به آزمایشگاه پاتولوژی بفرستد .

برای تسکین خارش پوست ، پزشک ممکن است یک کرم یا پماد قوی حاوی کورتون تجویز نماید . همچنین ممکن است برای تسکین خارش در هنگام شب ، یک داروی خوراکی آنتی هیستامین تجویز شود . اگر بثورات پوستی گسترده و وسیع باشند و ناخن ها یا پوست سر نیز گرفتار شده باشد ممکن است نیاز به داروهای خوراکی کورتون دار داشته باشید .

اگر لیکن پلان شما بخاطر یک واکنش دارویی ایجاد شده باشد ، پزشک به شما توصیه خواهد کرد که از مصرف آن داروی خاص خودداری نموده و داروی دیگری برای شما تجویز می گردد . لیکن پلان معمولا ۱۲ تا ۱۸ ماه باقی مانده و در نهایت نیز ممکن است لکه های تیره رنگی بر روی پوست باقی بگذارد .

Call Now Buttonتماس و مشاوره