ساختمان پوست

ساختمان پوست

پوست وسیع ترین عضو بدن است و ساختمان نسبتاً پیچیده ای دارد . چهار عامل مختلف بر روی پوست تاثیر می گذارند که عبارتند از وراثت ، محیط ، سن و عامل مراقبت .

پوست خوب ، نرم و لطیف و بدون لکه و آسیب است و رنگ آن یکنواخت می باشد که علاوه بر آنکه به عنوان یک عامل مکانیکی در حفاظت بدن ایفای نقش می‌کند وظایف دیگری نیز بر عهده دارد که برخی از آنها عبارتند از :

بیگانه خواری اجسام خارجی ، پسمانده باکتری ها و سلول های مرده ، ترشح موادی که بدن را نسبت به عوامل عفونی ، سمی و حرارتی مقاوم تر می نماید و ساخت فیبرهای ارگانیک جهت ترمیم بافت های آسیب دیده .

تنها توجه به موارد فوق به اهمیت فوق‌العاده دقت در رعایت بهداشت و مراقبت از پوست را نشان می دهد ، گرچه تاثیر عمل به این اصول را در حفظ زیبایی و لطافت پوست برای هر خانمی در هر سنی نباید از نظر دور داشت .

لایه های مختلف ساختمان پوست

ساختمان پوست تشکیل شده است از لایه اپیدرم یا لایه خارجی که از هدر رفتن مایعات بدن جلوگیری می کند و آن را از صدمات خارجی حفظ می نماید و لایه درم یا لایه داخلی که کار آن تغذیه پوست و مرطوب نگه داشتن آن است .

لایه خارجی شامل چندین لایه فشرده از سلولهای زنده بوده که به وسیله لایه‌هایی از سلول‌های مرده پوشیده می‌شود که لایه شاخی نام دارد. سلولهای مرده با ورود سلول های تازه به طرف سطح پوست رانده می شوند و پوست ریزی صورت می‌گیرد.

لایه اپیدرم حاوی سلولهای پیگمان ساز پوست می باشد و رنگ پوست وابسته به این سلول‌ها است. لایحه درم طرح پوست را می‌سازد و هرگونه صدمه به این لایه باعث خراش و تغییر شکل دائمی پوست خواهد شد .

غدد چربی و عرق و عروق خونی در این لایه قرار دارند . عروق خونی این ناحیه به تحریکات روحی واکنش نشان می‌دهند . خجالت و شرم باعث پرخونی این عروق شده و قرمزی و برافروختگی پوست را ایجاد می نمایند و برعکس ترس و وحشت باعث ایجاد رنگ پریدگی و سفیدی پوست می گردد .