بیماری های ناخن و انواع مختلف آن

ناخن ها بسیار مستعد صدمه دیدن می باشند . شایع‌ترین علت بروز ناهنجاری در شکل و رنگ یا بافت ناخن ها ، ضربه ها و آسیب های وارده به آن می‌باشند . تغییراتی که در سلامت عمومی بدن و در سلامت پوست در بستر ناخن ایجاد می‌شود ممکن است همچنین باعث بروز ناهنجاری در ناخن ها شود.  به علاوه خود عفونت ناخن نیز ممکن است باعث تغییر در ظاهر ظاهر ناخن گردد .

انواع ناهنجاری های ناخن ها

بعضی از انواع ناهنجاری های ناخن ها فقط هنگامی نیاز به درمان دارند که بد قیافه و یا دردناک شده باشند . بعضی دیگر از ناهنجاری‌های ناخن ها ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه‌ای باشند که نیاز به درمان داشته باشند.

لکه های سفید روی ناخن ها

لکه های کوچک سفید رنگ که بر روی یک یا چند ناخن به طور طبیعی ظاهر می شوند ، به خاطر صدماتی جزئی مثل ضربه دیدن آنها می باشد .

ضخیم شدن ناخن

ضخیم شدن ناخن

ضخیم شدن ناخن ها که با آن اصطلاحاً اونیکو گریفوزیس گفته می‌شود ممکن است به خاطر عدم رسیدگی به آنها و یا به خاطر یک عفونت قارچی و یا بدون هیچ علت ایجاد شود . در چنین وضعیتی ممکن است تغییر شکل ناخن ها نیز ایجاد شود. ناخن های پا ها بیشتر احتمال دارد که دچار چنین مشکلی شوند .

برآمدگی‌های کنار ناخن

ایجاد برآمدگی هایی که از قاعده ناخن ها به نوک آنها می‌روند ، در افراد سالخورده طبیعی می باشد . در افراد جوان تر این برآمدگی ها ممکن است نشانه‌ای از بیماری آرتریت روماتوئید یا بیماری های پوستی لیکن پلان و اگزما باشد .

زرد شدن ناخن

زرد و شکننده شدن ناخن ها ممکن است به خاطر عفونت های قارچی ایجاد شود . گاهی اوقات افرادی که شدیداً سیگاری هستند ممکن است ناخن هایشان دچار تغییر رنگ شود .

چاله های ریز روی ناخن

وجود چاله های ریز متعدد و به اندازه سرسوزن بر روی ناخن ها اغلب نشانه وجود یک بیماری پوستی مثل پسوریازیس یا اگزما می باشد . این وضعیت ممکن است در بیماری آلوپسی آره آتا نیز دیده شود .

جدا شدن ناخن از بستر زیرش

اگر ناخن بر اثر یک ضربه آسیب ببیند میتواند از بستر زیرش جدا شده و در نهایت بیفتد . این وضعیت ممکن است در بیماریهایی مثل پسوریازیس یا لیکن پلان و یا در افرادی که دچار مشکلات تیروئید می باشند نیز دیده شود . جدا شدن ناخن باعث می‌شود که بستر زیر آن مستعد عفونت شود که این وضعیت باعث سبز رنگ شدن ناخن می گردد.

چماقی شدن ناخن ها

چماقی شدن ناخن ها

افزایش انحنای ناخن ها و پهن شدن نوک انگشتان را اصطلاحاً چماقی شدن ناخن ها می گویند . این وضعیت اغلب نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای جدی در ریه ها به خصوص بیماری فیبروز کیستیک ، برونشکتازی و سرطان ریه می باشد . همچنین چماقی شدن انگشتان ممکن است نشانه‌ای از بیماری‌های کبدی ، بیماری مادرزادی قلب ، بیماری تیروئید و یا بعضی از بیماری های گوارشی مثل بیماری کرون باشد .

ناخن های قاشقی شکل

ناخن های قاشقی شکل

این نوع از این ناهنجاری ناخن که به آن اصطلاحاً کویلونیشیا گفته می‌شود ، ناخن فرورفته و مقعر شده و به شکل قاشق درمی آید . این وضعیت معمولاً در کمبود شدید آهن بدن رخ می دهد .