انواع پوست و رنگ پوست

انواع پوست و رنگ پوست

 پوست چرب

چربی پوست ناشی از ترشح زیاد از حد چربی توسط غدد چربی است . پوست چرب دیرتر دچار پیری و چین و چروک می شود . این نوع پوست است که مستعد ایجاد آکنه می باشد . معمولاً پوست های تیره از نوع پوست چرب هستند ، ولی پوست روشن نیز ممکن است چرب باشد .

پوست خشک

اکثر افرادی که پوست روشن دارند به خشکی پوست مبتلا می‌شوند . خشکی پوست بر اثر از دست رفتن آب پوست ، عدم توجه کافی ، چربی و پیری عارض می‌شود . این نوع پوست معمولاً ساختمان نازک و لطیفی دارد . ولی صاف و کشیده به نظر می‌رسد و به آسانی پوسته پوسته می شود .

عوامل ایجاد کننده پوست خشک عبارتند از : استفاده از لوازم آرایشی نامناسب ، صابون های قوی ، قرار گرفتن در برابر نور شدید آفتاب و باد و حرارت زیاد و هوای گرم.

پوست های خشک معمولاً حساس می باشند به خصوص لایه خارجی آنها نازک و حساس بوده و عروق ظریف و شکننده ای بر روی آن به وجود می‌آید و عوامل خارجی مانند نور خورشید ، باد ، عوامل داخلی و عصبی ، غذا و مایعات باعث عکس العمل سریع در آن می‌شود .

پوست معمولی (متعادل)

پوست معمولی پوستی است که چربی و رطوبت آن متعادل باشد که البته این نوع پوست بسیار نادر است ، ولی پوستی ایده آل می باشد . این نوع پوست با گذشت زمان تمایل به خشک شدن دارد ، پس برای خوب ماندن نیاز به محافظت دارد .

رنگ پوست

پوست مختلط

این پوست در بعضی نواحی مثل چاله پیشانی و بینی چرب و در سایر نواحی به خصوص گونه‌ها و اطراف چشم خشک است . در این نوع پوست قسمت های چرب و خشک باید به طور جداگانه تحت مراقبت قرار گیرد .

رنگ پوست

رنگ پوست به میزان وجود رنگدانه در آن بستگی دارد . هیچ گونه تفاوتی بین ساختمان پوست با رنگ های مختلف وجود ندارد . پوست تیره معمولاً چرب است و هرچه پوست تیره تر باشد جریان پیری در آن آهسته تر است و علت آن هم تاثیر مثبت و توارث است .

نورآفتاب بزرگترین دشمن پوست های رنگ روشن است و چون پوست ها بیشتر تمایل به خشک شدن دارند ، لذا خطوط پیری در آنها سریعتر به وجود می آید .