استحمام و انواع آن – اصول مراقبت از پوست

استحمام و انواع آن - اصول مراقبت از پوست

استحمام و انواع آن

حمام گرفتن در حفظ و تندرستی بدن بسیار موثر است . در اثر استحمام ، چربی و چرک و عرق از سطح بدن زدوده شده و در نتیجه اعمال پوست به طور صحیح انجام می شود .

حمام با آب گرم

درجه حرارت آب این حمام باید ۳۳ تا ۴۰ درجه باشد و بیش از ۲۰ دقیقه نباید در چنین حمامی توقف نمود ، زیرا باعث سستی می شود . این نوع خمام علاوه بر نظافت برای رفع خستگی و گرفتگی عضلات مفید است و اگر قبل از خواب برای رفتن به بستر انجام شود خواب راحتی را در پی خواهد داشت.

حمام با آب نیمه گرم

درجه حرارت آب این حمام حدود ۲۵ تا ۳۳ درجه است و علاوه بر نظافت برای آرامش اعصاب و احساس سلامتی و شعف بسیار مفید است . اگر بعد از انجام کار روزانه قصد رفتن به مهمانی دارید یا باید از تعدادی مهمان پذیرایی کنید و یا باید ساعت ها به مطالعه بپردازید ، حمام گرفتن با آب نیمه گرم به شما نشاط دوباره می بخشد.

حمام با آب سرد

حمام با آب سرد

درجه حرارت حمام سرد از ۲۵ درجه کمتر است و به همین دلیل مقداری از حرارت بدن را می‌گیرد . حمام با آب سرد برای رفع خواب آلودگی و احساس کسالت صبحگاهی بسیار مفید است .

بهترین هنگام برای حمام آب سرد صبح ها قبل از صرف صبحانه است ، زیرا خواب آلودگی را کامل مرتفع نموده و به اعصاب آرامش بخشیده و نشاط فراوان به انسان می‌دهد . در موقع گرفتن دوش سرد ، ابتدا یک حالت لرزی در انسان بروز می‌کند که امری طبیعی است و نباید آنقدر حمام آب سرد طولانی شود که لرز ثانوی به وجود آید .

اصول مراقبت از پوست

مراقبت از پوست شامل رژیم غذایی مناسب ، آب زیاد ، هوای تازه ، ورزش ، خواب خوب و دور بودن از ناراحتی‌های عصبی ، حفظ پوست در برابر عوامل طبیعی و خارجی مانند آفتاب باد و سرما می باشد.

استفاده از مواد چربی و مواد قندی فراوان و نیز نوشیدن مواد محرک مانند قهوه و چای پر رنگ برای پوست مضر میباشد . سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی هم بر روی پوست تاثیر گذاشته و به آن صدمه می‌زند .

از کم و زیاد کردن وزن به طور مرتب باید پرهیز نمود ، زیرا این عمل باعث چروک پوست می گردد.